Rawpowders kakaosmör i skivor utvinns från råa peruanska kakaobönor av sorten Criollo, som ofta kallas ”Queen of Cacao” på grund av sin höga kvalitet. Det är kallpressat, ekologiskt och helt fritt från tillsatser. Kakaosmöret har en delikat, rik chokladsmak och passar lika bra på huden som i matlagning och efterrätter.
Kakaosmör kan adderas till din smoothie, dessert eller användas som matlagningsingrediens. Det kan också användas som en naturlig fuktkräm.
Ingredienser:Ekologiska kakaosmör wafers (skivor).
Ursprungsland: Peru.
Förvaring:Förvaras i ett svalt, mörkt och torrt utrymme. Öppnad förpackning bör tillslutas för att undvika fukt och förlänga hållbarheten. Förvaras utom räckhåll för barn.
Rawpowder är ett svenskt varumärke med många års erfarenhet av olika ekologiska rawpulver, kryddor, greens och superfoods. Rawpowders målsättning är att ge dig det bästa av naturens livsmedel. Nästan hela sortimentet från Rawpowder är ekologiskt, och de få produkter som inte är ekologiska växer vilt i områden långt från föroreningskällor.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!