LastRound är ett återanvändbart och hållbart alternativ till traditionella engångsrondeller. En förpackning innehåller sju stycken rondeller som tillsammans kan återanvändas tusen gånger eller mer om du tar väl hand om dem. LastRound PRO är en svart, fläckfri version av LastRound som passar perfekt för att ta bort högpigmenterad make-up eller nagellack. De är lika mjuka och behagliga att använda som vanliga bomullsrondeller när vätska tillsätts och fungerar på precis samma sätt.
Rondellerna är tillverkade av 70% träfiber och 30% bomullsfiber som är för korta för att användas inom textilindustrin. Det snygga fodralet är tillverkat av Ocean Bound Plastic, det vill säga återvunnen plast som hade riskerat att hamna i havet.
- Tvättbara rondeller av trä- och bomullsfiber.
- Ersätter mer än 1000 engångsrondeller.
- Perfekt för både smink och nagellack.
- 100% komposterbara.
- Praktiskt fodral medföljer.
Användning:
Använd på samma sätt som vanliga bomullsrondeller. Fukta med vatten, krama ur överskottet och tillsätt din favorittoner, make-up remover eller nagellacksborttagning.
Tvättråd:
Tvättbara i maskin på 60 °C. Vi rekommenderar att du tvättar rondellerna i en tvättpåse och sedan lufttorkar för att förlänga livslängden. Om rondellerna har fläckar från foundation eller andra oljiga sminkprodukter, rekommenderar vi att gnugga in lite diskmedel innan du lägger dem i tvättmaskinen.
Mått:
Rondell: Ø 6 cm
Fodral: 7,2 x 7 x 3,1 cm