Lyxig aleppotvål som består av ren olivolja, 4% lagerbärsolja samt äkta orientaliska doftämnen från ambraträd och oud. Funkar lika bra för kroppen, håret och ansiktet!
Denna traditionella tvål är producerad i Aleppo som är en av världens äldsta städer och ursprunget för tvålindustrin. Aleppotvålen är fri från konserveringsmedel, färgämnen, syntetiska dofter samt animaliska fetter.
Ingredienser:Olea europaea (olivolja), Laurus nobilis 4% (lagerbärsolja), Ambergris (ambra), Aquilaria malaccensis (agarwood), Nigella sativa oleum (svart kumminolja), Aqua (vatten).
Den världsberömda lagertvålen från staden Aleppo i Syrien har en historia som sträcker sig 1000 år tillbaka i tiden och som än idag tillverkas enligt samma recept. Tvålarna är handgjorda och innehåller varken konserveringsmedel, färgämnen, syntetiska dofter eller animaliska fetter.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!