Najels orientaliska vax ger en helt naturlig hårborttagning och lämnar en perfekt epilerad hud som varar i upp till 4 veckor. Hårstråna avlägsnas tillsammans med roten så att inga utslag bildas av inåtväxande hår. Över tid så blir håret mjukare och börja växa tillbaka långsammare. Vaxet är perfekt för både ben och överkropp, dock rekommenderas det ej för användning i ansiktet.
Najels råsocker filtreras med mekaniska filter och är helt veganskt!
Oriental-vaxet från Najel innehåller en praktisk spatel samt 15 st återanvändbara remsor.
Ingredienser (INCI):Sucrose (sugar cane)*, Aqua (water), Citric acid. * = ekologisk.
Najel är ett franskt märke med exotisk skönhetsvård för hela kroppen. Najel främjar produkter tillverkade eller odlade i Aleppo, Syrien. Staden är en av världens äldsta och känd för sina souker och äkta legendariska tvålar. Sortimentet inkluderar den berömda Aleppotvålen som tillverkas med traditionella tillverkningsprocesser.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!