Miljövänligt kaffefilter som kan återanvändas om och om igen - perfekt för dig som vill minska onödigt avfall från engångsfilter i papper! Detta flergångsfilter från Terrible Twins är handsytt av 100 procent oblekt, europeiskt linnetyg och passar till så kallad "pour-over"-bryggning med V60 filterhållare i storlek 02. När kaffet har bryggt klart tömmer du bara kaffesumpen i soporna och sköljer ur filtret. När filtret väl har gjort sitt så kan det slängas i komposten.
Skötselråd:Koka filtret innan första användning i ca. 10 minuter, sedan efter behov för att avlägsna kafferester och fett. Efter användning: töm och skölj ur filtret och låt det torka.
Mått: ca. 15 x 12 cm
Material:100% linne.
Terrible Twins skapar produkter för naturligt välbefinnande och vackra interiörer. Företaget grundades av design- och produktutvecklarna Sara och Karin Ström som återfinns i entreprenörsstaden Insjön i natursköna Dalarna. Ärlighet och en naturlig enkelhet är kärnan i verksamheten, produkterna tillverkas av noga utvalda ingredienser av högsta kvalitet såsom ekologiskt vete och hellinne.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!