Fyll i din e-postadress nedan så skickar vi ett mail till dig när varan finns i lager!
Kung Markattas ekologiska lönnsirap görs av den söta saven från kanadensiska lönnar. Lönnsirap har i århundraden använts som ett naturligt sötningsmedel och har en karaktäristisk smak. Använd i stället för socker i kakor och muffins. Fantastiskt god att ringla över pannkakor såklart.
189 ml = 250 g
Ingredienser:Lönnsirap*. * = KRAV-ekologisk.
Producerad i Kanada.
Kung Markatta har ett av Sveriges bredaste sortiment av ekologiska livsmedel. Lennart Olsson startade företaget 1983, med drömmen om att kunna erbjuda svenska folket rena och hälsosamma livsmedel och förändra deras matvanor i en positiv riktning. KRAV, Fairtrade, Ecosocial, EU-ekologiskt och Äkta Vara är några av de certifieringar som Kung Markatta använder. De visar på olika sätt att produkten du håller i din hand är ett bra val. Dessutom klimatkompenserar Kung Markatta för de transporter som behövs för att importera godsakerna.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!