Kung Markattas ekologiska dadlar innehåller härliga soltorkade dadlar från Tunisien. Njut dem direkt ur påsen, hacka och blanda ner i müslin eller tillsätt dem i baket för en riktigt god sötma. Eftersom dadlarna är KRAV-märkta och Fairtrade-certifierade kan du vara säker på att de inte bara är ekologiska, människorna som jobbat med dem har dessutom haft schyssta arbetsvillkor.
Ingredienser:Urkärnade dadlar*^. * = KRAV-ekologisk, ^ = fairtrade.
OBS! Trots noggrann rensning kan det finnas kärnrester kvar.
Kung Markatta har ett av Sveriges bredaste sortiment av ekologiska livsmedel. Lennart Olsson startade företaget 1983, med drömmen om att kunna erbjuda svenska folket rena och hälsosamma livsmedel och förändra deras matvanor i en positiv riktning. KRAV, Fairtrade, Ecosocial, EU-ekologiskt och Äkta Vara är några av de certifieringar som Kung Markatta använder. De visar på olika sätt att produkten du håller i din hand är ett bra val. Dessutom klimatkompenserar Kung Markatta för de transporter som behövs för att importera godsakerna.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!