Pukka Three Chamomile är en perfekt mix av tre typer av ekologisk kamomill från Egypten, Afrika och Europa. Kamomillblommorna plockas för hand innan de blandas och varsamt krossas för att skapa ett delikat kamomillte som lugnar din själ.
Ingredienser:Afrikansk kamomillblomma* (70%), Egyptisk kamomillblomma*^ (20%), Europeisk kamomillblomma* (10%). * = ekologisk, ^ = FairWild-certifierad.
30 g / 20 påsar.
Pukkas ekologiska teer bjuder på otroligt välkomponerade smaker och finns som örtte, chai, grönt, rött samt svart vanligt te! Alla teer är helt fria från artificiella smakämnen, konserveringsmedel, socker och andra sötningsmedel. Pukkas örtteer är baserade på den uråldriga indiska livsfilosofin Ayurveda och komponerade av den engelska örtterapeuten Sebastian Pole. Pukka ger 1 procent av sin omsättning till att stödja miljöorganisationer.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!