En helt unik, naturlig tandkräm i fast form som räcker lika länge som två konventionella tandkrämstuber! Den har ett roligt utseende i form av en klubba och frisk smak från ekologisk pepparmyntsolja. Tandkrämen är naturligt antibakteriell så du behöver inte oroa dig för att den ska bli smutsig mellan borstningarna.
Blöt tandborsten i varmt vatten och svep den några gånger över tandkrämsklubban. Borsta tänderna som vanligt.
Förvara tandkrämen på ett luftigt ställe, i en tandborstmugg eller på ett tvålfat, där den inte kommer i kontakt med fukt och solljus.
Ingredienser (INCI):Calcium carbonate, Cocos nucifera (coconut) oil*, Sodium cocoyl isethionate, Stearic acid***, Palmitic acid***, Mentha piperita (peppermint) oil*, Limonene**. * = ekologisk, ** = förekommer naturligt i eteriska oljor, *** = framställs ur oliv.
Lamazuna erbjuder ett unikt veganskt sortiment av fasta schampo, tandkräm, tvålar och deodoranter. Produkterna tillverkas för hand i Frankrike och är fria från sulfater, silikoner, konserveringsmedel, mineraloljor samt syntetiska doft- och färgämnen. Lamazunas filosofi handlar om rättvisa arbetsförhållanden, idén om nollavfall och miljövänlig produktion med traditionella metoder. För att minimera onödigt avfall använder Lamazuna ingen plast i förpackningarna.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!